Deklaracja programowa 2020
Koleżanki i Koledzy,
W tym roku, po dwóch kadencjach, zakończyłem pełnienie funkcji Dziekana Rady OIRP w Warszawie. Tradycyjnie w takim momencie przychodzi czas na podziękowania, wspomnienia i podsumowania. Dziś zrezygnuję z tej konwencji i w miejsce reminiscencji zaproponuję spojrzenie w przyszłość. Przyszłość naszego samorządu widzianą przez pryzmat zmian, jakim podlega otaczający nas świat.
Będę dążył do realizacji poniżej opisanych kierunków działalności samorządu radców prawnych. Moim działaniem chcę sprawić, aby samorząd sprawnie reagował na wyzwania przyszłości oraz skutecznie wspierał radców prawnych w zmieniających się warunkach gospodarczych i wzmacniał pozycję zawodu radcy prawnego.
Mam nadzieję, że szerokie grono naszych koleżanek i kolegów da mi tę możliwość, wybierając mnie na funkcję Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych, na którą będę kandydował podczas nadchodzącego Krajowego Zjazdu Radców Prawnych.
Liczę na Wasze wsparcie!
Włodzimierz Chróścik
Deklaracja programowa
Weryfikacja potrzeb i opracowanie założeń reformy zawodu
Dlatego też niezbędne jest zakończenie pobocznych dyskusji, związanych z zagadnieniami dotyczącymi wyłącznie mechaniki działania samorządu, i przeniesienie uwagi oraz zaangażowanych środków na dokonanie weryfikacji potrzeb i opracowanie założeń reformy zawodu, uwzględniającej w równym stopniu jego tradycję, jak i konieczność zmiany.
Wypracowanie mechanizmów i narzędzi ułatwiających funkcjonowanie w zawodzie
Dlatego też jednym z kluczowych wyzwań kolejnej kadencji władz krajowych będzie wypracowanie mechanizmów i narzędzi ułatwiających funkcjonowanie w zawodzie, w szczególności łagodzących skutki potencjalnych, niekorzystnych zmian sytuacji gospodarczej, a także nadzwyczajnych okoliczności związanych z pandemią.
Zapewnienie przestrzegania prawa przez instytucje, organizacje i jednostki
Dlatego też powinnością samorządu radcowskiego jest podejmowanie wszelkich działań i inicjatyw, które będą skierowane na zapewnienie przestrzegania prawa przez instytucje, organizacje i jednostki.
Inwestycja w nowe narzędzia i metody pracy
Dlatego też odpowiedzią samorządu na wyzwania zmieniającego się otoczenia musi być inwestycja w nowe narzędzia i metody pracy, wspierające radców prawnych w realizacji ich zadań.
Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę
Dlatego też samorząd radcowski powinien podjąć wszelkie kroki niezbędne do zagwarantowania, że zatrudnienie na podstawie umowy o pracę będzie uznawane przez system prawa i respektowane we wszystkich procedurach.
Działalność zagraniczna
Samorząd radcowski od czasu utworzenia w 1982 r. do chwili obecnej, przeszedł niezbędną ewolucję i jest częścią zachodniego systemu organizacji zawodowych, opierających swoje działanie na konstytucyjnych gwarancjach wolności i praworządności charakterystycznych dla demokracji.
Dlatego też swoim doświadczeniem samorząd radcowski powinien dzielić się z kolejnymi środowiskami z państw dokonujących transformacji ustrojowej. Wsparcie działań ukierunkowanych na zmiany należy uznać za priorytet działalności zagranicznej kolejnej kadencji.
Wspieranie wszystkich form promocji nakierowanych na budowanie prestiżu zawodu
Dlatego też samorząd powinien instytucjonalnie wspierać wszystkie formy promocji nakierowane na budowanie prestiżu zawodu i zwiększanie świadomości dostępności oraz jakości usług radców prawnych wśród obywateli.
Wzmocnienie Izb oraz zapewnienie środków gwarantujących realizację ich misji społecznej i środowiskowej.
Dlatego też należy wzmocnić Izby oraz obdarzyć je pełnym zaufaniem w zakresie powierzonych im ustawowo i statutowo zadań, w szczególności zapewnić środki gwarantujące realizację ich misji społecznej i środowiskowej.